ENGLISH

Cahange langue

Antalya Kas Uzumlu Mahallesi , Üzümlü Köyü ( Margaz )

Bize Ulaşın  /  Ana Sayfa

Likyalilar Hakkinda

Emlak Rehberi

Tatil Rehberi

Turistik Etkinlikler

Bölgeye Nasıl Ulasılır

Bölgeye Has Ürünler

 

 


Bölgedeki Likya Şehirleri


Diğer Görülecek Yerler


Bölgedeki Plajlar

 

     Konaklama  / Turistik Etkinlikler  / Fotoğraf Kareleri ile Likya Bölgesi    ( Kalkan  -  Kaş )

Üzümlü köyü , Antalya Kaş Üzümlü Mahallesi , Margaz Köyü

 

      Üzümlü mahallesi büyük şehir yasasından sonra Antalya Kaş'ın mahallesi olmuştur öncesinde Kaş'a bağlı Üzümlü Köyü iken mahalle ismini almış ama köy dokusunu hala korumaktadır . Eski bir yerleşim yeri olan Üzümlü Köyü Mübadele öncesi Rumlarla Türklerin birlikte yaşadığı şirin bir köydür ve eski ismi de Margaz köyüdür . Margaz üzümünün ismi de Margaz Köyüne has endemik bir üzüm türü olmasından gelmektedir . Üzümlü Köyü , Margaz köyü geçmiş yıllarda bölgenin en işlek köylerinden birisidir , içerisinde bulunan irili ufaklı 10 larca un değirmeni Fethiye'den Demre'ye kadar bir çok köylünün un yaptırmak için geldiği bir köydür ama artık suların azalması ve sanayileşme ile değirmelerin çoğu yıkılmış bir kaç tanesi de harabe halinde ayakta kalmaya çalışmaktadır . Özellikle Değirmen başı sokakta hala ayakta olan 3 değirmen atıl ve harabe şeklinde restore edilmeyi beklemektedir . Su olmaması nedeni ile hiç çalışamayacak olsa da belki gelecek nesiller için bir bilgi hazinesi olarak sergilenebilir . Yine Tarihi Likya yolu Üzümlü mahallesi içinden geçmekte olup yılın her ayında yürüyüşçüler bu güzergahta yürüyüş yapmaktadır .

     Üzümlü mahallesinin Değirmenbaşı sokak ve Senir Sokak kesiminde 17 km lik Patara Kumsalını sizin ayaklarınızın altında hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca gün batımı üzümlüden bir başka güzeldir . Yeşilin her rengini görebileceğiniz üzümlü mahallesinde doğa ile iç içe huzuru , romantizmi ve aşkınızı tazelemenin her türlü imkanını bulabileceksiniz .

     Üzümlü Köyünün geçim kaynağı Margaz üzümü iken son zamanlardaki Türk Turizminin gelişmesi ve Kalkanda ki villa turizminin Muhafazakar Turistlerin de artması ile İslamlar , Üzümlü mahallesine kaymasına neden olmuştur . Üzümlü mahallesinin artısı küçük arsaların olmaması nedeni ile villalar büyük bahçeler içinde ve doğal korunaklı villalar olmasıdır. Bu sebebi ile Muhafazakar Aileler , Balayı çiftleri , Rahatına huzuruna düşkün ve özgürce hareket etmek isteyen evli çiftler üzümlü mahallesinde ki villaları tercih etmektedir . Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül aylarında tüm villalar dolmakta olup erken rezervasyon yaptırmadığınız sürece o tarihlerde boş villa bulmanız oldukça zordur yine fiyatlar o tarihlerde 3000 ile 5000 arasında değişmektedir . Nisan - Mayıs ayları Ekim - Kasım ayları ise yine talep görmekte olup fiyatlar 1500 ila 3000 arasına düşmektedir . Lakin son zamanlarda havuz ısıtmalı villalarında yapılması ile birlikte artık 12 ay kiralık villa bulma şansınız da mevcuttur . Villa seçenekleri ve detaylı bilgi için " www.illedevilla.com " sayfasını inceleyebilirsiniz . Yada Direk bize ulaşabilirsiniz ( Whatsapp : 0 542 743 7431 )

     Üzümlü köyü özellikle sıcak yaz aylarında nem oranının oldukça düşük olması ve mükemmel deniz manzarası ile gelenin bir dahaki yıl için tekrar gelmeyi planladığı nadir turistik köylerden birisidir . Kaş Kalkan Patara da yaz aylarında sıcaktan bunalırken Üzümlü Mahallesinde villanızda bazen klimaya bile ihtiyaç duymazsınız . Üzüm asmalarının içindeki villaların bir çoğunda da hoby bahçeleri olmakta olup siz misafirler bunlardan da yararlanabilirsiniz . Tüm villalar bahçe içinde olduğu ve doğal korunaklı olduğu için rahat harekat etme imkanını size sunmaktadır .

     Üzümlü mahallesi yakındaki tüm turistik merkezlere aynı mesafelerde oluşu ile konaklamak için en uygun yerlerden bir tanesidir . Kalkan şehir merkezi  (10 km ) , Kaş şehir merkezi ( 30 km ) , Patara antik kenti ve Patara Plajı( 8 Km ) , Xanthos antik kenti ( 10 Km ) , Saklıkent Kanyonu ( 12 Km ) , Kaputaş Plajı ( 12 Km ) , mesafededir .

    Üzümlü Köyü merkezinde Yerel 4 tane market bulunmakta ve buradan tüm ihtiyaçlarınızı çözebilirsiniz , Bazı villa kiralama firmaları sizleri sayfalarında anlaşmalı marketlere yönlendirip bundan kazanç sağlamakta lakin siz üzümlü mahallesinde aradığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz . Üzümlü merkezinde nezih bir Pide salonu bulunmakta olup ailenizle rahatlıkla burada yemek yiyebilirsiniz . ( Alkol Yoktur )  Ayrıca Üzümlü mahallesinde bahçe içinde 2 tane daha otantik restoran bulunmakta olup buralarda sabah kahvaltısı ve diğer öğünlerde gözleme ve benzeri ürünler ile öğününüzü geçirme şansınız vardır . Bu restoranların hepsi villaya servis yapmaktadır . Ayrıca Marketler de villalara servis yapmaktadır .

     Kısacası Üzümlü mahallesi halkı sıcak kanlı olup sizleri misafirleri olarak gördükleri için evlerine çaya davet edebilirler , Gönül rahatlığı ile bir ihtiyacınız olduğunda istediğiniz kapıyı çalabilirsiniz size komşu muamelesi yapıp elinden geleni yapacaklardır . Köy dokusunun bozulmaması nedeni ile doğal köy ürünlerini temin etme ve tüketme şansınızda olacaktır . Özellikle Margaz Üzüm Pekmezi , Zeytin yağı , Nar Ekşisi , Yeşil - Siyah zeytin , Üzüm yaprağı ...  tatmanız gerekenlerdir . Özellikle taze süt yoğurt ve yumurta çoğu evde vardır onlardan da temin edip tüketebilirsiniz . Detaylı bilgi ve talep için  " www.organiktarimantalya.com " sayfasını inceleyebilirsiniz. Villanıza servis yapılabileceği gibi Türkiye'nin her yerine de bölgede yetişen doğal ürünlerden kargo ile gönderilebilmektedir .

    Üzümlü Mahallesinde Konaklama seçenekleri :  Balayı Çiftleri için Balayı villaları ,  Lükslükten ödün vermeyenler için Lüks Villalar ,  Muhafazakar aileler için Korunaklı muhafazakar aile villaları , Özgürlüğüne düşkünler için rahatlıkla içlerinden geldiği gibi hareket edebilecekleri korunaklı villalar , Evli çiftlere ve çift arkadaş gruplarına uygun villa seçenekleri , Gençlere uygun kalabalık konaklanabilecek büyük havuzlu villa seçenekleri ve daha fazlası için  " www.illedevilla.com " sayfasını inceleyebilirsiniz .

    Üzümlü mahallesinde ne yenir içilir : Villalarda kendiniz özgürce her istediğinizi pişirebileceğiniz gibi villanıza servis de isteyebilirsiniz . Üzümlü mahallesinde 2 tane köy ürünleri pişiren lokanta ve bir tane de pide salonu bulunmakta olup sabah kahvaltısı ve diğer öğünlerde sizlere farklı seçenekler sunmaktadır . Ayrıca Taze köy ürünleri tatmanız gereken tatlardır .

    Üzümlü Mahallesinde gezilecek görülecek yerler : Üzümlü mahallesi aslında bir konaklama merkezidir bir çok tarihi kalıntı su değirmenleri gibi görülecek yerleri olmasına rağmen ilgisizlik ve bilinçsizlik yüzünden atıl durumda olduğundan gezilecek şekilde değillerdir , Burada konaklayıp çevreyi gezebilirsiniz . Çevredeki gezilecek görülecek yerler ve mesafeleri " Kalkan şehir merkezi  (10 km ) , Kaş şehir merkezi ( 30 km ) , Patara antik kenti ve Patara Plajı ( 8 Km ) , Xanthos antik kenti ( 10 Km ) , Saklıkent Kanyonu ( 12 Km ) , Kaputaş Plajı ( 12 Km ) , Fethiye (80 Km ) , Antalya (210 Km ) , Ölüdeniz ( 85 km )  mesafededir "

     Üzümlü mahallesinde Emlak Piyasası : Üzümlü mahallesi daha önceden köy statüsünde olduğu için bölgede imarlı arsa bulunmamaktadır arsaların cinsleri bağ - bahçe , tarla ve zeytinlik olarak değişmektedir . Yol cephesi olan arsalara %5 imar izni verilmekte olup gerekli imar şartlarını yerine getirerek izinli bina yapılabilmektedir . Bu özelliği ile yatırıma uygundur . Üzümlü Mahallesinde tek sorun küçük arsa bulmak oldukça zordur olanlarda dönümü 200 000 TL ila 300 000 TL arasında değişmektedir . Özellikle " Değirmen Başı " sokak en çok talep gören ve en değerli arsalara sahiptir . Yine Buradan Konumuna göre Hisse bölümlenmiş Hisseli arsalarda bulma şansınız vardır bunlarda dönümü 150000 TL ile 230000 TL arasında değişmektedir . Zeytinlik veya Tarla vasfındaki araziler ise dönümü 100000 ila 150000 TL arasında satılmaktadır ve gün geçtikçe fiyatlar yukarı doğru gitmektedir çünkü villa turizmi oldukça cazip ve kazançlı bir turizm koludur . Bunu keşfeden yatırımcılar gün geçtikçe bölgeye gelmekte ve yatırım yapmaktadır .  Örneğin 2 +1 Korunaklı Havuzlu villa sahibine yılda 10000 TL kazandırabilmektedir. Bu özelliği ile Üzümlü mahallesine yaptığınız yatırım 4 - 5 yılda kendisini amorti etmekle birlikte sizlere kazancınızı katlama imkanı da sunmaktadır . Bu bağlamda yatırım yapmak ve daha fazla detay edinmek isterseniz  " Whatsapp : 0542 743 7431 " numaramızdan bize ulaşabilir yada www.illedevilla.com sayfamız aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz .

     Üzümlü mahallesine özgü ürünler : Margaz üzümü Üzümlü mahallesinde yetişen endemik bir üzüm türüdür en büyük özelliği ise doğal fermantasyon el yapımı şarap yapılabilmesi ( Mübadele öncesi Rum köylüler yapmışlardır günümüzde çok az kişi hoby amaçlı yapmaktadır ) Ayrıca doğal farklı bir aromik tat ile margaz üzüm pekmezinin yapılabilmesidir. ( Pekmezi alırken Çalı ateşinde killi toprak ile çökeltilmiş olmasına dikkat edin yoksa el yapımı değildir )  . Margaz üzümü de oldukça dayanıklı bir üzümdür . Bunun yanında Zeytin ve zeytin ürünleri ( zeytin yağı , yeşil kara - zeytin , zeytin yağı sabunu ) Doğal olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir . Lakin bu konuda sizi uyarmak isterim pet şişelerde yol kenarlarında satılan ürünleri tercih etmeyin güneş zeytin yağı ve üzüm pekmezini bozar plastik pette olması da sağlık acısından zararlı kılar direk evlerden depolardan temin edin ( Pet şişeleri güneş görmeden taşımak amaçlı kullanabilirsiniz sağlam olması nedeni ile ama bir kaç gün içinde ürünü cam şişelere almanız sağlık açısından yararlı olur )  veya " www.organiktarimantalya.com " sayfasından talepte bulunun . Ayrıca Köylüler endemik çalı narı diye adlandırılan bir nar türünden nar ekşisi yapmaktadır tatmanızı öneririm eskiden köylüler el yapımı hali kilim de yapmaktaydı ama artık teknoloji onları bitirdi .

     Üzümlü Mahallesine ( Üzümlü Köyü ) nasıl ulaşırsınız : Üzümlü köyüne en kolay ulaşma şekli kendi özel aracınızdır , Aracınızla gelmek sizlere hareket özgürlüğü de sunacaktır . Maalesef Kaş bölgesinde gelişmiş bir dolmuş ağı yoktur . Ayrıca Dalaman Havalimanından ( 130 Km ) Transfer veya araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz . Antalya Havalimanından da ( 220 Km ) Transfer yada araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz . Otobüsle gelmeyi tercih ederseniz en yakın otogar kalkan otogarıdır . Buraya da sadece KamilKoç ve Pamukkale Turizm firmaları düzenli olarak İstanbul İzmir ve Ankara'dan servis yapmaktadır . Ulaşım konusunda talep etmeniz durumunda sizlere yardımcı olmaya çalışırız sayfadaki irtibat bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz .

     Sizleri dilim döndüğünce Üzümlü mahallesi hakkında bilgilendirmeye çalıştım lakin yinede kafanıza takılan yada merak ettiğiniz konular olursa " Whatsapp : 0542 743 7431 " Numaramızdan uygun zaman dilimlerinde bize ulaşabilirsiniz . Elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırız .

 

 


 

 

Alllycia

Gsm , Whatsapp: 0542 743 7431

Email : alllycia@hotmail.com