ENGLISH

Cahange langue

ALLLYCIA ( Likya Bölgesi Tatil Rehberi )

Bize Ulaşın  /  Ana Sayfa

Likyalılar Hakkında
İşletme Rehberi

Emlak Rehberi

Tatil Rehberi

Turistik Etkinlikler

Bölgeye Nasıl Ulaşılır

Likya Pazar

 

 


Bölgedeki Likya Şehirleri


Diğer Görülecek Yerler


Bölgedeki Plajlar

 

 

     Konaklama  / Turistik Etkinlikler  / Fotoğraf Kareleri ile Likya Bölgesi    ( Kalkan  -  Kaş )

 Ulaşmak istediğiniz yerler için  Yol Tarifi

Kaş

     Antik Yunan  sivil mimarlık örneklerini yansıtan kent dokusu, gerekse arkeolojik kalıntıları ile Antalya'nın eski ile yeninin iç içe yaşadığı turistik ilçelerinden biridir. Karşısındaki Meis adası, Türkiye ile Yunanistan'ı en çok yakınlaştıran köşelerden biri oluşturur. Son yıllarda düzenlenen eski liman küçük kapasitede de olsa Akdeniz yatçılarının güvenli bir uğrağıdır.

  

  

Antalya'dan karayolu ile ulaşımı oldukça rahattır. Şehir adı Likya dilinde yazılmış kitabelerde ve sikkeler üzerinde Habesos olarak geçer. Likya birliğine üye kentlerden biri olup, kuzeyindeki Fellos kentinin limanı olduğu ve en az M.Ö. 6. yy'dan beri yaşamını sürdürdüğü bilinmektedir. Şehir, Hellenistik dönemde oldukça gelişmiş Roma döneminde ise önemli liman kenti olmuştur.
      Antik şehir, kısmen bugünkü şehrin altında, kısmen de doğu-batı doğrultusunda uzayan yarım ada üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen taş işçiliği gösteren Hellenistik sur kalıntıları, yarımadanın başladığı kesimde ve Meis adasına bakan yüzde görülür. Surların limana yaklaştığı yerde, bugün camiye dönüştürülmüş kilisenin güney-batısında, hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen tapmak kalıntıları yer alır. Kaş'ın en iyi korunmuş antik kalıntıları olarak tiyatro ile mezarları sayılabilir. Yarımadanın yüksekçe yerinde 26 oturma sırasıyla denize bakan ve çok güzel taş işçiliğine sahip olan tiyatro, tipik Hellenistik tiyatro özelliklerine sahip olup sahne binası yoktur.
Tiyatronun kuzey doğusunda ana karaya oyularak yapılmış, 24 kadın kabartmasının bulunduğu mezar odası yer alır. Kadınların ve cephe süslemelerinin şekli M.Ö. 4. yy'a tarihlenmektedir.
       Çarşı içinde iki basamaklı kaidesi, aslan başı şeklinde taşıma çıkıntıları ve Likya dilinde yazılmış kitabesi bulunan M.Ö. 4. yy'a ait diğer bir anıt mezar bulunmaktadır. Şehrin gerisinde yamaçta yer alan kayaya oyulmuş mezarlar ise gerek cephe işçilikleri gerek yazıtlarıyla Likya kaya mezarlarının güzel örneklerini oluştururlar. Bunlardan başka limanın çevresinde su içinde ve kıyıya yakın daha geç devirlerde yapılma Likya tipi lahitler, şehrin günümüze kalabilmiş diğer anıtlarıdır. Tatilini Kaş'ta geçirenler için Kaş limanındaki irili ufaklı teknelerle Kekova adasına yapılacak günübirlik tur, hiç şüphesiz hem tüm Akdeniz'in en temiz sularında yüzme hem de dünyanın en eski batığının bulunduğu Uluburun mevkiini görme fırsatını yaratacaktır.

 

 

Not :  Kaş hakkında detaylı bilgi edinmek , konaklama imkanlarını öğrenmek , bölgede yapılabilecek etkinlikler ve bölgenin kesinlikle tadılması ve görülmesi gerekenleri için , kısacası detay için bana ulaşabilirsiniz , imkanlar dahilinde sizlere yardımcı olabilirim ... 0542 743 743 1

 

 


 

Alllycia

Gsm : 0 542 743 7431

Email -Skype : alllycia@hotmail.com